Олег Тягнибок
Голова ВО "Свобода"

3 серпня Олег Тягнибок: Суддя має служити народові, а не чиновникові…

[b]Тези лідера "Свободи" з телеефірів на "112" та NewsOne:

"…Останні дні всі говорять про те, що сказав Трамп про Україну і Крим під час зустрічі в Гельсінкі з Путіним. Люди багато сперечаються. Але завжди треба дивитися на офіційні документи. Зараз все стало на свої місця. Американці висловили позицію щодо України. Позиція незмінна ‒ вони не визнають окупацію Криму. [/b]

Американці насправді обстоюють американські інтереси, просто в цьому питанні вони збігаються з інтересами України. Маємо шукати ззовні тих союзників, які зможуть допомогти повернути наші території, перемогти у війні й досягнути миру. Помилково думати, що це станеться вже завтра. "Свобода" переконана, що ми зможемо повернути наші території тоді, коли спричинимося до розвалу Росії як держави. Коли та територія, яку сьогодні називають Російською Федерацією, перетвориться на 20-30 невеликих національних держав. Оце буде найбільший шанс для нас ‒ повернути втрачені території. Зовнішня політика України має бути спрямована саме на досягнення цієї мети.

…Мене зараз найменше хвилює те, хто і що сказав, куди більше хвилює те, чому керівництво України з одного боку розсипáлося в компліментах США щодо їхньої позиції, але палець об палець не вдарило для того, щоб залучити наших голов­них міжнародних партнерів ‒ США і Велику Британію ‒ до тіснішої співпраці в боротьбі проти Москви?

Передусім ідеться про [b]заміну Нормандського формату на умовно Будапештський. [/b] Ми ж розуміємо, що Німеччина і Франція ‒ це фактично бізнес-партнери Путіна. Наші дипломати повинні змінювати ситуацію "бізнес-партнери Росії проти України" на ситуацію "друзі України проти Москви". Я закликаю нашу владу активніше працювати у векторі США ‒ Велика Британія.

…В Україні сьогодні [b]панує олігархічна система[/b] ‒ олігарх утримує чиновника. Відповідно олігарх свої щупальця запихає і в правоохоронні органи, і в органи боротьби з корупцією. Він вкладає свої гроші для того, щоб уникнути кримінального переслідування щодо себе і свого капіталу. Антикорупційні органи покликані "атакувати" топ-чиновників. Топ-чиновники перебувають на зарплаті в олігархів. Отже, олігарх зацікавлений у тому, щоб антикорупційні структури були лояльні до них. Тому, навіть якщо ангела з крилами ми призначатимемо очолювати антикорупційні суди чи антикорупційні відомства, нічого не зміниться, якщо він далі перебуватиме в цій системі. Рано чи пізно він перетвориться на чорта з рогами, копитами і хвостом.

Тому потрібно усувати контроль олігархів над владою та бізнесом. [b]"Свобода" підготувала пакет антиолігархічних законів,[/b] які лежать в парламенті. На сьогодні вже 195 місцевих рад проголосували за негайну вимогу до влади ‒ підтримати цей пакет законів. Останні, хто проголосували ‒ це Суворовська районна рада в місті Херсоні і Лохвицька райрада у Полтавській області. Народ сьогодні вимагає усунути контроль олігархів над владою і бізнесом. Тоді зможемо говорити про чесно сформовані суди, прокуратури, антикорупційні органи.

…Сьогодні є близько 4000 добровольців, які в 2014 році, на початку війни, пішли на фронт і воювали в різних добровольчих структурах, натомість їх досі не легалізували, не надають їм відповідного статусу. Саме добровольці у перший рік війни разом із ЗСУ зупинили московську навалу. Саме вони були і є тими воїнами, що найкраще розуміють, за що і проти кого воюють. Депутати-свободівці подали відповідний [b]законопроект про визнання прав добровольців.[/b] Попри наші численні пікети і вимоги, парламент вперто не хоче голосувати за цей законопроект.

…Лише за останні 5-10 років можемо пригадати безліч прикладів непокараних злочинів всіляких мажорів і блатних. Проблема тут у відсутності невідворотного покарання за злочин. Оті мажори навіть їздять на автівках з крутими номерами. Ці номери ‒ сигнал для поліцейського про те, що цю машину не можна зачіпати.

Тільки-но якийсь мажорчик попадає в неприємності ‒ одразу купа дзвінків від народних депутатів і чиновників. Люди не вірять у те, що може бути справедливість. Ми недалекі від того моменту, коли на вулицях люди самі, без участі поліції, розправлятимуться з такими порушниками.

Кругова порука панує у всій вертикалі правоохоронної, судової та чиновницької системи. Судова реформа так і не відбулася. Далі існує телефонне право, хабарництво й залежність суддів від Адміністрації Президента. Поки в нас не буде виборності суддів, а відповідно ‒ закону про просту й прозору процедуру відкликання цих суддів, доти нічого не зміниться. Суддя має дорожити своєю репутацією. Від людей має залежати те, чи він залишиться на посаді. Треба створити таку атмосферу в державі, щоб суддя був зацікавлений у тому, щоб служити народові, а не чиновникові, який його утримує.

Те саме стосується і поліції. На думку "Свободи", начальника поліції може призначати міністр, натомість відкликати його або ж оголошувати йому недовіру шляхом референдуму мають представники громади тієї території, де він служить. Тоді психологічно цей начальник поліції буде розуміти, що він повинен дотримуватись закону, чесно служити людям, які його можуть відкликати. Сьогодні ж він розуміє, що зверху є начальник, якому потрібно догоджати, з яким потрібно домовитись різними методами (в тому числі і матеріальними) про те, щоб його не відкликали. Наслідки цього ми бачимо щодня.

…Треба ухвалити закон про виборність суддів і прозору процедуру відкликання депутатів, чиновників, суддів, закон про імпічмент Президента. Ким би ти не був ‒ депутатом, президентом, прокурором чи суддею, в тебе має бути, у доброму розмінні слова, страх за те, що тебе можуть викинути з ганьбою, якщо підеш на корупційні дії. Можеш втратити або свободу, або будь-яку можливість на подальшу політичну чи чиновницьку кар'єру".

Часопис ВО "Свобода"